Fraserburgh flower show blossoms in its 56th year

In bloom: admiring the displays at the annual flower show. picture: Alison Kennedy
In bloom: admiring the displays at the annual flower show. picture: Alison Kennedy

The annual Fraserburgh and District Horticultural show held on Saturday September 10, was a resounding success attracting hundreds of entries from across Aberdeenshire and Aberdeen.

The colourful displays brightened up the Dalrymple Hall as competitors and locals turned out to support the show, now in its fifty sixth year, and admire the beautiful flowers, fantastic vegetable and craft items on display.

Taking a look around. picture: Alison Kennedy

Taking a look around. picture: Alison Kennedy

President of Fraserbrugh and District Horticultural Society, Bill Matthew, welcomed everyone to the show and took the opportunity to put out a plea for assistance.

“The average age of the office bearers from the society is 70, and in order for the show to continue for years to come we really need younger members to join us and get involved,” he said.

“We have a lot of children who enter the competition however the support from the 18 to 55 age group needs to be encouraged. You don’t need to be an expert to get involved, the majority of entries are from amateurs and we would make you most welcome.

“Every exhibitor is quite willing to pass on their knowledge, so the support would certainly be there to guide anyone who would wish to develop this interest.”

Pineapple head: Entries in the children's section. picture: Alison Kennedy

Pineapple head: Entries in the children's section. picture: Alison Kennedy

The winner of the annual sunflower competition, which was judged the weekend before the show, was also announced.

Commenting on this year’s entries, Audrey Duthie said: “There were 11 entries for the sunflower competition, which considering the summer we have had is fantastic.

“The tallest sunflower was nine feet nine inches tall, grown by Callum Williamson from Strichen. It was in first class condition and to get something that height is outstanding.”

Mr Matthew then handed over to Sandy Stronach to officially open the show. Prizes were awarded as follows:

Model entries: lego models in the children's section. picture: Alison Kennedy

Model entries: lego models in the children's section. picture: Alison Kennedy

Silver Cup for the most points: D. L. Simpson, Turriff

Buchan Begonia Championshiop’s J Downie and A Slater trophies: P. Scott, Peterhead

Most points in pot plants and vegetables: D. L. Simpson, Turriff

Best Begonia championship J Downie Trophy and A Slater trophy: P. Scott, Peterhead

Gathering crowds: many items were available for sale after the show. picture: Alison Kennedy

Gathering crowds: many items were available for sale after the show. picture: Alison Kennedy

Silver Cup for most points in pot plant section: D. L. Simpson

Best pot plant: P. Scott

Best collection of vegetables and best exhibit in vegetables and fruit selection: D. Gerrard, Cruden Bay

James Walker Trophy for leeks on board: D. Gerrard

Anderson Trophy for most points in vegetables (novice): O. Weir, Fraserburgh

Jack Wood Memorial Trophy for most points in rose section and best exhibit in roses: W. Matthew, Memsie

Presentation: Ollie Weir presents Mrs Stronach with a bouquet of flowers. picture: Alison Kennedy

Presentation: Ollie Weir presents Mrs Stronach with a bouquet of flowers. picture: Alison Kennedy

Marcelle Trophy for most outstanding exhibit in cut flowers: D. L. Simpson

G Birnie Trophy - Class 28 sweet peas: D. Grant, Fraserburgh

Silver Cup for most points in carnations (classes 47 - 49): W. Matthew.

Minature Shield to runner-up with most points in Carnation section: B. Towler, Fraserburgh

Most points in children’s section: O. Weir (up to 5 years), S. Buchan, St Combs (6 - 9 years), M. Hollick, Fraserburgh (10 - 13 years)

Jamie Smith prize for class 37 winner: V. Johnston, Fraserburgh

Miniature shield for best vegetables exhibit (novice) O. Weir

Miniature shield for most points in vegetables (senior citizen) B. Murray, New Pitsligo

A. W. Skelton Trophy for Class 62 winner, Stanley R. von Lehman Trophy for best fuchsia pot plant, shield for best exhibit (hanging basket fuchsia) and Silverlea Salver for best exhibit (four pots of fuchsia): D. L. Simpson.

Banksian Medal for most prize money: P. Barlow, Aberdeen

Silver Cup for best exhibit in chrysanthemums, class 26: W. Angus, Huntly, Silver Cup for best exhibit chrysanthemum championship class 127: P. Barlow.

Canadian Trophy for best exhibit chrysanthemum class 128: and 129: I. Gerrie, Stuartfield

L. D. Ritchie Trophy and P. Cowe Trophy, chrysanthemum class 130 and 130a: A. Fisher, Sandhaven.

Eddie Memorial Trophy for best vase of chrysanthemums and Toronto Trophy for best vase of chrysanthemums (large and medium): P. Barlow

NCS Silver medal best exhibit and Convener’s Cup for best vase in chrysanthemums section: A. Fisher, Sandhaven

NCS Bronze Medal runner-up in chrysanthemums section, Miniature Shield (novice) chrysanthemums, G Robertson Trophy for most points chrysanthemums: I. Gerrie

F and DHS Silver Cup Dehlia championship, winner class A: G. Buchan, Stuartfield.

Elizabeth Buchan Memorial trophy, Dehlia championship class B: D. Stewart, Aberdeen.

Town Cup Dehlia section and NDS Silver medal: D. Stewart, Aberdeen

NDS bronze medal for best exhibit in Dehlia section (excluding championship): G. Buchan, Stuartfield.

John Strachan Memorial Trophy for best vase in Dehlia section: D. Stewart.

C G Birnie Trophy for most points, Dennis Eddie memorial trophy, Miniature shield for best exhibit and Miniature shield for best spike in gladioli section: P. Thompson, Fetterangus.

Rose bowl for most outstanding exhibit in classes 179 - 201: L. Allan, Turriff

Miniature Shield to runner-up in classes 179 - 201: Mrs Henderson, Turriff

Rose bowl for most outstanding exhibit, cookery: C. Simpson, Turriff.

Special prize for most points in preserves: K. Geddes, Fraserburgh.

Provost Noble Trophy for most points in industrial section: L. Allan, Turriff.

Mormond Trophy for best exhibit in SWRI inter-institute section: Strichen WRI.

The Fraserburgh 400 trophy for best exhibit in chrysanthemum section: A. Fisher, Sandhaven.

Best pot plant overall in children’s section: N. Hollick, Fraserburgh.

Beautiful blooms: pretty in pink. picture: Alison Kennedy

Beautiful blooms: pretty in pink. picture: Alison Kennedy

Colourful displays: the Dalrymple hall was filled with colour. picture: Alison Kennedy

Colourful displays: the Dalrymple hall was filled with colour. picture: Alison Kennedy

Colourful displays: the Dalrymple hall was filled with colour. picture: Alison Kennedy

Colourful displays: the Dalrymple hall was filled with colour. picture: Alison Kennedy

Prize winners: some of the 2011 prize winners from the annual flower show. picture: Alison Kennedy

Prize winners: some of the 2011 prize winners from the annual flower show. picture: Alison Kennedy

Tommy Robertson judging the Dahlias. picture: Duncan Brown

Tommy Robertson judging the Dahlias. picture: Duncan Brown